Fehérorosz börtönbe került uniós diplomata ügyében szólalt meg az Unió – nem is akárhogy
Egy névtelenséget kérő uniós tisztviselő szerint az uniós diplomatát a fehérorosz hírszerző szolgálat fogta el az uniós küldöttség irodája előtt.
A lengyel kormány úgy döntött, hogy a fehérorosz határ térségében szeptember 2. óta érvényben lévő harmincnapos rendkívüli állapot hatvan nappal való meghosszabbítását kéri Andrzej Duda elnöktől – ismertette a keddi kabinetülésen hozott döntést a lengyel kormányszóvivő.
Az indítványt még kedden továbbítják az államfőnek – jelentette be Piotr Müller szóvivő. Müller továbbra is nagyon nehéznek nevezte a lengyel-fehérorosz határon fennálló helyzetet, hozzátéve: hírszerzési információk szerint Fehéroroszország szervezett tevékenységének következménye ez, és ez a tevékenység a legközelebbi jövőben várhatóan folytatódni fog.
Eme hibrid háború kezdete óta (...) mintegy 10 ezer ember próbált meg átkelni a határon,
naponta migránsok százai próbálkoznak illegális határátlépéssel” - foglalta össze a helyzetet Müller. Aláhúzta: a lengyel hatóságok kötelessége, hogy biztosítsák Lengyelország határát, amely egyben az Európai Unió külső határa is. A lengyel-fehérorosz határ menti három kilométeres sávban szeptember 2-án kihirdetett rendkívüli állapot meghosszabbítását Mariusz Kaminski lengyel belügyminiszter javasolta hétfőn, a feszült határhelyzettel, a fehérorosz tisztviselők részéről történt provokációkkal indokolva javaslatát, valamint azzal, hogy a migránsok között terroristagyanús személyek is vannak.
A rendkívüli állapotot a lengyel alkotmány értelmében egyszer lehet meghosszabbítani, mégpedig 60 nappal. Az elnök döntését az alsóháznak jóvá kell hagynia. A lengyel-fehérorosz határszakasz védelmére két és fél méter magas, 180 kilométer hosszúra tervezett kerítést is létesítenek, ez mintegy száz kilométeres szakaszon már elkészült.
(MTI)
Fotó: Krzysztof Zatycki / NurPhoto / NurPhoto via AFP